A modul célja
A modul célja, hogy felhívja a figyelmet az együttműködő tanulás előnyeire a tanulás és az üzleti területén egyaránt. Példák és módszerek mutat meg a tudás és a tapasztalat megosztására, és motivációt ad a tanulóknak, hogy részt vegyenek a közös munkában.
A modul tanulási eredményei
- Határozza meg a kedvezményezetteket
- Ismerjék meg a kollaboratív tanulás előnyeit és lehetőségeit
- Ismerjék meg a nyitott innovációs modelleket
- Találjon motivációt, hogy elköteleződjön a folyamat iránt
Bevezetés
Együttműködő tanulás az a helyzet, amikor két vagy több személy együtt tanulnak. A fő koncepció, hogy a részt vevő személyek interakcióba lépnek egymással, felhasználják egymás forrásait és a másik tudását, egymástól kérve információkat, értékelve egymás ötleteit, kölcsönösen visszajeleznek, stb
A folyamat végre lehet hajtani szemtől-szemben (például beszélgetések, csoportos tanulás), távolról (például internetes fórum, chat-szoba, e-learning platform, wikik, stb), vagy a két típus kombinációjával, mint egy kevert megoldás.
Az együttműködő tanulást gyakrabban használják a diákok körében, akik kutatócsoport alkotnak, de lehet akár egy tanár-diák viszony is. Manapság, az együttműködő tanulás magában foglalja a vállalatokat is, akik különböző típusú együttműködési csoportokat alkotnak: tanuló közösségeket, gyakorlati közösségeket, projektmunka-csoportokat és egyebeket.
A kollaboratív tanulás potenciális kedvezményezettjei
Kétségtelen, hogy a szervezet profitálhat a közösségek építéséből. Az igazi kérdés az, hogy milyen közösséet érdemes fejleszteni. Együttműködés a vállalatok és az iskolák között egy dinamikus információcsere folyamat, mely általában egy online hálózaton keresztül zajlik. Együttműködési hálózatok egyes típusai a következők:
2.4.1 ábra – Az együttműködő hálózatok típusai
Az együttműködő tanulásban rejlő lehetőségek
Az oktatási és az üzleti világ kapcsolatából felmerülő előnyöket mind az innováció, mind a tanulás területén is ki lehet aknázni. Az iskolák és/vagy tanulási szolgáltatók tapasztalatokat cserélhetnek a kutatási eredményekről és friss gondolkodású diákjaik, akik a dobozon kívül gondolkoznak, a valós üzleti világ kihívásaival nézhetnek szembe.
Az oktatás első lépésben a tanulóért van, de annak érdekében, hogy segítse a tanulókat, hogy megtalálják a legjobb karrier számukra, kapcsolódniuk kell a jelenlegi párhuzamosan zajló üzleti trendekhez. Ily módon a diákok up-to-date-ek, hogy szembenézzenek az üzleti piaci lehetőségekkel, és tudatosabban válasszák ki a karrier és a fejlődés lehetőségeit, és ráadásul a hasznosság érzését élik át, mikor látják, hogy a kutatási eredményeik valódi fejlesztési tervekké alakulnak a vállalkozások számára.
A másik oldalon, a társaságok felhasználhatják a kutatási eredményeket a hallgatók a saját K + F folyamataihoz, és kihasználják a friss fiatal fejek kreativitását a dobozon kívül gondolkodás potenciális lehetőségével. Ezen túlmenően, a HR osztályok is használják a hallgatókkal való kölcsönhatást annak érdekében, hogy megtalálják a legjobb jelöltet egy munkakörhöz. A jelentkezők tesztelése a társaság tényleges tevékenysége során megmutathatja a tanulók képességeit a munkaadóknak, akik elméleti ismereteiket gyakorlativá alakíthatják, és kideríthetik, hogy ez adott munka illik-e legjobban a saját potenciáljaikhoz.
Így az együttműködő tanulás egy nyerő-nyerő megoldás lehet mindkét fél számára:
2.4.2.ábra – Lehetőségek az együttműködő tanulásban
Nyitott innovációs modellek
A nyitott innováció ötlete onnan származik, hogy egy szervezet interakcióba lép és környezetével, és a gondolatok szabadon áramolhatnak belül és kívül is. A “szabad”, nem jelenti azt, hogy bármilyen pénzügyi költség nélkül, a szellemi tulajdonokat és licencdíjakat bele kell kalkulálni. Ez azt jelenti, hogy megosztja és hozzáférhetővé teszi az információkat és technológiákat nyitott végű módon.
A problémamegoldás ahelyett, hogy kizárólag a szervezet belső képességeire és ismereteire hagyatkozna, magában foglalja a külső szereplők bevonását az innovációs folyamatba annak érdekében, hogy információkat és megoldásokat szerezzenek.
Ezek a modellek közelebb hozzák a szervezeteket, mint például az egyetemeket, KKV-kat, start-up cégeket, szolgáltatókat és fogyasztókat is.
Néhány példa a nyílt innovációs eszközökre a vezető felhasználói módszer, eszköztárak, az innovációs vagy ötletversenyek, rádiós keresési platformok és a nyitott innovációs közösségek. Az eszközök az innovációs folyamat különböző szakaszaiban integrálhatók [48].
2.1. 3 ábra – Nyitott innovációs modellek és eszközök
Konklúzió
Az együttműködő tanulás hatékonyabb és eredményesebb ötletgenerálást és megoldásokat ígér, és kölcsönösen előnyös mind a tanulók és a vállalatok számára. A tanulók motiváltak, hogy részt vegyenek az igazi munka alapú kihívásokban, míg a vállalatok bemenetet kapnak innovációs folyamataikhoz. A tanulók kapcsolatba léphetnek valódi üzleti lehetőségekkel, mielőtt karrierjükről döntenek, míg a vállalatok a hatékony HR-menedzsmentet érhetnek el, hogy megtalálják a leghatékonyabb jelöltet egy munkakörhöz.