A modul célja
Ez a modul gyors áttekintést nyújt az MOOC-ról történelmi és intézményi részvétel kontextusában. Javasoljuk, hogy a MOOC-te nyitott, rugalmas, innovatív tanulási környezetként tekintsen, azok számára, akik az új kompetenciákat és az új munkahelyeket keresnek.
A modul megtanulásának eredményei
- MOOC koncepció megértése és előnyei intézmények és magánszemélyek számára
- A MOOC jó gyakorlatok elismerése
Bevezetés
“”Az oktatás többé nem egy egyszeri esemény, hanem egy életre szóló élmény. Az oktatásban kevesebb passzív hallgatásnak kellene lennie (nincs hosszú előadás) és több aktívabb cselekvésnek. Az oktatás feladata képessé a diákokat arra, hogy sikeresek legyenek nem csak az iskolában, hanem az életben.” https://www.udacity.com/us
“Az új készségek és ismeretek értékesebb alkalmazottá tesznek, akár magadnak dolgozol, vagy a munkáltatódnak, vagy jövőbeni munkáltatódnak. A mai munkahelyek gyorsabban változnak, mint valaha, így elengedhetetlen, hogy mindenki tartja folyamatosan tanuljon és frissítse régi készségeit, hogy versenyképes legyen vagy maradjon a munkahelyen. ALISON mindazok számára készült, akik megteszik az első lépés egy új és jobb munka felé. Az ALISON olyan egyéni, mint te vagy.” http://alison.com/subsection/?section=about
MOOC két példa definíciója
“A masszív nyílt online tanfolyam (MOOC) egy olyan online kurzus, melynek célja, hogy a korlátlan részvételt és a nyílt hozzáférést biztosítson az interneten keresztül. Amellett, hogy a hagyományos tananyagok, mint pl. a filmre vett előadások, felolvasások és probléma készletek, sok MOOC interaktív felhasználói fórumokat nyújt, hogy támogassa a közösségi interakciókat a diákok, tanárok és tanársegédek között (TA). Az MOOC-ok a legújabb fejlesztések a távoktatásban, amelyeket először 2008-ban vezettek és 2012-ben már népszerű tanulási módnak számítottak [30]“.
“Az online tanfolyamokat nagyszámú résztvevőre tervezték, amely bárki számára elérhető bárhol, mindaddig, amíg van internet kapcsolata, mindenki számára nyitott, belépési korlátozások nélkül, és egy teljes/komplett tanfolyam élményt kínál ingyen online”. Európában a felmérés eredményei szerint erős támogatást élvez ez a meghatározás [31].
Az MOOC kezdete
A Masszív Nyitott Online Kurzusok (MOOC) Kanadában és az Egyesült Államokban indultak. Jelentős médiavisszhangot kaptak 2012 kezdete óta. Az elismertségük emelkedéseét támogatták a jól ismert szolgáltatók, mint a Udacity, Coursera és EDX.
A MOOC 2013-ban megjelent Európában. Az OpenupEd knevű páneurópai kezdeményezéssel kezdték és különböző (regionális) MOOC platformokkal, mint pl. a FutureLearn, Iversity, FUN, UNEDcoma, Miriada X. 2013. szeptemberében az Európai Bizottság elindította a nyitott oktatás kezdeményezését, hogy tovább fokozza a Nyílt Oktatás felvételét Európában (Európai Bizottság, 2013). A közelmúltban az Európai Bizottság számos MOOC projektet támogatott, mint például az EMMA.
A MOOC példa felmérésének eredményei
- Július 24-től 2014. szeptember 21.-ig átlagosan 1300 új résztvevők csatlakozott HarvardX vagy MITx kurzusaihoz naponta, összesen 1 millió egyedi résztvevők és 1,7 millió összes résztvevő. A képzés második és a harmadik változatában történt növekedés mellett a kutatók azt találták, hogy a részvétel a második változatában 43 százalékkal csökkent, míg a kettes és hármás verziók közti részvétel tartós volt. Voltak kiugróak, mint például a HarvardX CS50x (Bevezetés az informatikába) kurzus során, amely méretében megduplázódott, talán a megnövekedett hallgatói rugalmasságnak köszönhetően: a tanfolyam hallgatói részt vehettek a kurzuson a saját ritmusukban, egy évig tartó időszakban bármikor.
Összefoglalva a felmérést, az alábbi állításokat fogalmazhatjuk meg:
- A részvétel ismételt kurzusokon csökkent, majd stabilizálódott.
- A MOOC résztvevők kis többsége keresi a bizonyítványt, és sok résztvevő tanár.
- Az akadémiai területek számítanak, amikor a részvételről, a bizonyítványról, és hálózatokról van szó.
- Azok a díj alapú ID ellenőrzött tanúsítványok igazolják a bizonyítványt, nagyobb arányban.
Hollands & Tirthali (2014) megkérdezett 83 egyént 62 amerikai intézményből a MOOCs-ról. Ezek különböző intézményi célokról számolnak be, amelyek hat kategóriába sorolhatók:
- Az intézmény megközelíthetőségének kiterjesztése és az oktatáshoz való hozzáférés
- Márka kiépítése és fenntartása
- Gazdasági mutatók javítása költségek csökkentése révén vagy a bevételek növelésével
- MOOC résztvevők és a nappalis diákok tanulmányi eredményeinek javítása
- Innováció a tanításban és tanulásban
- Kutatások végzése a tanításban és tanulásban
Konklúziók
MOOCs olyan új forma, amely segít, hogy sok ember oktassanak, és megoldást nyújtanak az egyre növekvő igényre egy megfizethető felsőoktatás iránt. IKT használatával és az oktatási tartalmak digitalizálásával lehetővé teszik azok tömeges elosztását és a személyre szabott tanulással támogatják a költségek csökkentését az oktatásban. Rugalmas, innovatív tanulási megközelítések és felhasználóbarát módszerek segíthetnek, hogy javítsák a felsőoktatás minőségét és relevanciáját. Az MOOC támogatja a transzverzális kompetenciákat, e-készségek a digitális korszak számára, a kreativitást és a rugalmasságot, és a választott terület alapos megértését, és végül segít munkát találni. [31]
További információt a masszív nyílt online kurzusokról (MOOC) és egyéb nyílt oktatási erőforrásoktól (OERs) megtalálhatóak itt [34].